Wizyta Prof. Ate Dijkstra
W dniach 19-23 lutego 2018 r. zaszczycił nas swoją wizytą gość z zagranicy Prof. dr Ate Dijkstra z NHL – Stenden University of Applied Sciences. Pan Profesor jest naukowcem i dydaktykiem zajmującym się innowacyjnymi programami i aplikacjami medycznymi dotyczącymi opieki nad seniorami, nowoczesnym sprzętem IT i robotami, służącymi aktywizacji oraz rehabilitacji osób starszych.
W czasie wizyty Pan Profesor zaprezentował wykłady i warsztaty dla członków koła naukowego geriatrii:
- Instrument Development: developing a questionnaire
- Design Thinking as a tool for development and research of eHealth applications.
oraz dla studentów pielęgniarstwa:
-
- The essence of nursing
- Healthy Ageing: use it or lose it.
Podczas swojej wizyty Pan Profesor gościł również w Centrum Symulacji Medycznych, gdzie miał okazję zobaczyć nowoczesny sprzęt medyczny, jaki jest używany w dydaktyce w naszej uczelni. Sam także spróbował swoich sił podczas symulowanych sytuacji. Centrum Symulacji Medycznych cechuje się nowoczesnym sprzętem służącym innowacyjnemu nauczaniu studentów, które wykorzystuje fantomy wysokiej wierności oraz wirtualną rzeczywistość, co zrobiło na Profesorze duże wrażenie.
Uczestnicy Studenckiego Koła Naukowego Geriatrii oraz doktoranci Katedry i Kliniki Geriatrii mieli także okazję uczestniczyć w dwóch warsztatach szkoleniowych przygotowanych specjalnie dla nas przez Pana Profesora. Pierwszy temat „Instrument Development: developing a questionnaire” wzbudził duże zainteresowanie. Pan Profesor przedstawił proces tworzenia autorskich kwestionariuszy i skal badawczych oraz podzielił się swoim dużym doświadczeniem. Uczestnicy dyskutowali z Profesorem, dowiadując się czym kierować się w wyborze narzędzi badawczych do własnych projektów i jak ocenić ich jakość. W drugim warsztacie „Desing Thinking as a tool for development and research of eHealth applications” Pan Profesor przedstawił w bardzo przystępny sposób specyfikę aplikacji eHealth, możliwości ich wykorzystania, a także zaznajomił nas z najnowocześniejszymi trendami w tej dziedzinie.
Nasz gość miał okazję odwiedzić również Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu. Zapoznał się tam z charakterystyką opieki długoterminowej w polskich warunkach. Podzielił się swoim doświadczeniem w pracy w podobnej placówce nursing home w Holandii oraz przedstawił propozycje innowacji w opiece nad osobami starszymi.
W czasie wizyty pokazano Panu Profesorowi uroki Bydgoszczy i Torunia, którymi był zachwycony oraz podziwiał wiele zabytków i piękno starych dzielnic tych miast oraz polskie tradycje.
Wizyta Profesora Ate Dijkstra była dla nas okazją do wymiany doświadczeń oraz doskonałą okazją do nauki w szukaniu nowych rozwiązań w opiece nad osobami starszymi.