Katedra Ratownictwa Medycznego

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

3 miejsce dla zespołu z Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Piotr Grdeń, Marcelina Maciejewska i Dominik Drążkowski – studenci III roku kierunku Ratownictwo medyczne – jako MPN-Bydgoszcz 🙂 , wywalczyli 3 miejsce na I Mistrzostwach Uczelni w Ratownictwie Medycznym – Gdańsk 2024.

Lecz nie była to jedyna drużyna z Naszej Uczelni. Jako Komandosi wystąpili Zuzanna Tałanda, Jakub Kowalewski (studenci III roku kierunku Ratownictwo medyczne) i Oliwia Głowska (studentka II roku kierunku Ratownictwo medyczne).

W skrócie kilka informacji o I Mistrzostwach Uczelni w Ratownictwie Medycznym.

28 maja 2024 roku na terenie Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyły się I Mistrzostwa Uczelni w Ratownictwie Medycznym. Mistrzostwa obejmowały różne sytuacje awaryjne, które wymagały od studentów zastosowania wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Mistrzostwa odbyły się z inicjatywy i współpracy nauczycieli akademickich 5 uczelni wyższych:

• Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
  • Collegium Medicum w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa w Kwidzynie

Swoją obecnością i ogromnym wsparciem zaszczycili Pani prof. Agnieszka Zimmermann – Prorektor ds. jakości kształcenia GUMed, Pan prof. Przemysław Rutkowski – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu z IMMiT GUMed oraz Pani prof. Alina Borkowska – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu CM w Bydgoszczy UMK w Toruniu.

Sędzią Głównym Mistrzostwa był Pan dr Daniel Ślęzak – p.o. Kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego GUMed.

Rolę Głównych Organizatorów powierzono Panu dr Kamilowi Krzyżanowskiemu (adiunkt w Zakładzie Ratownictwa Medycznego GUMed) oraz Panu dr Przemysławowi Żuratyńskiemu (adiunkt w Katedrze Ratownictwa Medycznego CM UMK).

Podczas Mistrzostw zespoły musiały zmierzyć się z przypadkami, które czekały na nich na takich stacjach jak:

• Czarnobyl
  • ALS
  • Trudny dojazd
  • Dziwadło
  • W lesie
  • Maraton
  • Siła spokoju
  • Tańczący z prądem
  • Nieoczekiwana zmiana miejsc
  • OZW
  • Wypadek
  • Plac zabaw
  • Toaleta

Pozoracje wymagały udzielenie medycznych czynności ratunkowych poszkodowanym m.in. w strefie skażenia bez możliwości ewakuacji. Scenariusze zakładały wykonania odpowiednich czynności w przypadku pacjenta z  odmą prężną urazową, niestabilną bradykardią, częstoskurczem komorowym po pożyciu paralizatora, zaburzeniami psychicznymi czy zawałem serca. Dodatkowo uczestnicy musieli prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz użyć defibrylatora w miejscu publicznym.

Za przygotowanie scenariuszy symulacyjnych oraz sędziowanie odpowiedzialni byli również pracownicy Naszej Uczelni: Pani dr Aleksandra Jaworska-Czerwińska (asystent w Katedrze Ratownictwa Medycznego CM UMK), Pan dr Grzegorz Ulenberg (asystent w Katedrze Pielęgniarstwa Zabiegowego) oraz Pani mgr Zofia Tekień-Jankowska (asystent w Katedrze Podstaw Umiejętności Klinicznych i Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych). Nieocenioną pomoc wniosła Pani mgr Kamilla Trojan (pracownik administracyjny w Katedrze Ratownictwa Medycznego).

W tym miejscu kilka słów podziękowania wszystkim, którzy odpowiedzialni byli za przygotowanie i sędziowanie na I Mistrzostwach Uczelni w Ratownictwie Medycznym. Trud, poświęcony czas i zaangażowanie nie poszły na marne 🙂

Najlepszym zespołem okazała się drużyna w składzie:

• 1 miejsce – Michał Wilk, Wiktor Miziuła i Antoni Biłanicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • 2 miejsce – Michał Chyła, Dawid Gruender i Mateusz Balcerak z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
  • 3 miejsce – Piotr Grdeń, Marcelina Maciejewska i Dominik Drążkowski z Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Drodzy studenci,

chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział w I Mistrzostwach Uczelni w Ratownictwie Medycznym, które odbyły się 28 maja 2024 roku w Gdańsku . Wasze zaangażowanie, profesjonalizm i duch współpracy przyczyniły się do stworzenia niezapomnianej atmosfery i wysokiego poziomu rywalizacji.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za obecność i wkład w sukces tych mistrzostw. Liczę na udział w przyszłych edycjach!

W imieniu swoim oraz Władz Uczelni serdecznie gratuluję osiągniętych wyników i życzę dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Z wyrazami szacunku,

dr Przemysław Żuratyński