Katedra Ratownictwa Medycznego

katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Ratownictwo medyczne na Dniu Otwartym w Centrum Onkologii

10 maja 2024 r. odbył się Dzień Otwarty w Centrum Onkologii. Głównym założeniem, z uwagi na specyfikę jednostki, była profilaktyka wczesnego wykrywania nowotworów, a także prezentacja nowoczesnego sprzętu chirurgicznego “Robota Da Vinci”.

Katedra Medycyny Ratunkowej miała również swój wkład. Na zaproszenie Dyrekcji Centrum Onkologii, student III roku kierunku Ratownictwo Medycznego – Piotr Greń oraz dr Przemysław Żuratyński prowadzili pokaz resuscytacji dorosłych i dzieci z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego, czynności ratunkowych przy zadławieniach, a także prowadzili indywidualne pogadanki z zakresu pierwszej pomocy.

Dodatkowo na przybyłych gości czekała możliwość zmierzenia:

• ciśnienia tętniczego,
  • tętna,
  • saturacji,
  • poziomu glikemii.

Zainteresowaniem cieszyła się również możliwość analizy składu ciała przy pomocy analizatora wykorzystującego nowoczesną technologiębioimpedancji elektrycznej. Goście mogli poznać nie tylko swoją masą ciała, ale także procentową zawartością tkanki tłuszczowej czy ilością masy mięśniowej i BMI. Na zainteresowanych czekali również specjaliści, którzy przekazywali informacje na temat zdrowego stylu życia.

Materiał w Zbliżeniach TVP Bydgoszcz – https://youtu.be/ntIUdGaUAkw?si=S9qNfZ-eNrWdTE6z
Autor zdjęć: P.Żuratyński