Wykład dr Ewy Zieliński pt. Bezpieczeństwo w komorach hiperbarycznych
W ramach 36 edycji środowych spotkań z medycyną
adiunkt z Katedry Ratownictwa Medycznego
– dr Ewa Zieliński –
przedstawiła wykład pt. Bezpieczeństwo w komorach hiperbarycznych.
Dlaczego prelegentka wybrała ten temat?
Bezpieczeństwo w medycynie hiperbarycznej jest kluczowym zagadnieniem, ponieważ procedury stosowane w tej dziedzinie niosą ze sobą specyficzne ryzyka związane z podwyższonym ciśnieniem, wysokim stężeniem tlenu i ograniczonym środowiskiem, w którym przebywają pacjenci.
Terapia hiperbaryczna (HBOT) jest wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń, takich jak choroba dekompresyjna, zatrucie tlenkiem węgla, trudno gojące się rany i zakażenia. Rozwój hiperbarii tlenowej w Polsce i na świecie prowadzi do powstawania nowych ośrodków hiperbarycznych, a także stymuluje do poszerzania oferty leczenia HBOT już istniejących.
Istnieje jednak wiele potencjalnych zagrożeń, na które należy zwrócić uwagę.
Problematyka bezpieczeństwa w medycynie hiperbarycznej znajduje swoje odzwierciedlenie w tematyce referatów i publikacji.
Zauważono, że nie był poruszany problem dotyczące zagrożenia pożarowego w komarach hiperbarycznych, co skłoniło autorkę do przegotowania wystąpienia mającego przypomnieć ważkość tego zagadnienia. Ponieważ pożar w komorze hiperbarycznej jest najgroźniejszym i najtragiczniejszym zjawiskiem pociągającym za sobą najwięcej przypadków zgonów w statystyce wszystkich wypadków w komorach, w wystąpieniu skupiono się właśnie na analizie tego typu zdarzeń.
Potrzeba bezpieczeństwa pacjenta i personelu w czasie udzielania świadczeń medycznych jest oczywista, ale wymaga stałego doskonalenia. Medycyna hiperbaryczna należy do dyscyplin, które w istocie swego działania wymagają skomplikowanej aparatury technicznej, co niesie ze sobą ryzyko mogące narazić pacjenta i personel medyczny na poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet na utratę życia.
Obecnie po dziesiątkach lat doświadczeń, opracowane systemy i procedury bezpieczeństwa dowodzą, że ryzyko powstania wypadku w komorze hiperbarycznej jest niewielkie. Należy pamiętać, że jest to wynikiem nieustannego doskonalenia procedur i wyciągania właściwych wniosków z wypadków często okupionych ofiarą życia konstruktorów, badaczy oraz personelu medycznego i pacjentów.
https://www.cm.umk.pl/aktualnosci-2/6829-medyczna-sroda-bezpieczenstwo-w-komorach-hiperbarycznych.html?fbclid=IwY2xjawGSJe5leHRuA2FlbQIxMAABHTgfCEvQVMtCwYsqnHgKTytwBHwYg_RrGCkZm4vkROslxvquaAljDgjHxA_aem_SXUvmqsmO1bCyIg3Syqv2g