Katedra Ratownictwa Medycznego

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Nasz zespół na XIII Mistrzostwach Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym – Bielsko-Biała 2024

W dniach 14-16.05.2024 odbyły się XIII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym zorganizowane przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego.

XIII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym były wyjątkowym wydarzeniem z ponad dziesięcioletnią tradycją. W czasie trwania mistrzostw zespoły reprezentujące uczelnie z całego kraju konkurowały między sobą w różnych symulacjach medycznych, a samo wydarzenie było idealnym miejscem do sprawdzenia wiedzy, umiejętności oraz profesjonalizmu w ratowaniu ludzkiego życia.

Naszą Uczelnię reprezentował zespół studentów III roku kierunku Ratownictwo medyczne:

• Dominik Drążkowski,
  • Michalina Maciejewska,
  • Piotr Grdeń.

Opiekunem zespołu była Pani mgr Adrianna Szczerba (asystent Katedry Medycyny Ratunkowej.

W zawodach wzięło udział 17 zespołów z różnych uczelni medycznych z całej Polski. Uczestnicy musieli zmierzyć się z 6 symulowanymi przypadkami oraz z testem z zakresu wytycznych ERC 2021. Podczas symulowanych akcji ratunkowych uczestnicy mistrzostw współpracowali z jednostkami GOPR, Policji oraz PSP.

Mistrzostwa rozpoczęły się 3 zadaniami nocnymi:

• 1. GERALD – Wezwanie do dziecka lat 9 z wymiotami, gorączką i biegunką. Na miejscu dziecko lat 9, NZK (tętno poniżej 60), z wywiadu uzyskano przyczynę – zatrucie paracetamolem. Leczenie hipowolemii i zatrzymania krążenia.
  • 2. AWANTURA – Wezwanie do ataku nożownika, na miejscu poszkodowany z wytrzewieniem od rany ciętej brzucha, wstrząsowy z powodu hipowolemii. Oraz druga pacjentka, uraz głowy zakończony drgawkami i szczękościskiem – konieczne udrożnienie dróg oddechowych.
  • 3. ⁠CIEMNA GROTA – Wezwanie do mężczyzny wydobytego przez GOPR z jaskini – wstrząsowy, wg APK kwasica i hiperkaliemia – objawy zespołu zmiażdżenia.

Zadania były bardzo wymagające. A na jednej ze stacji jako jedyni zdecydowali się na Konikopunkcję z wykorzystanie dedykowanego sprzętu co pozytywnie zdziwiło sędziów 🙂

Po ciężkiej nocy zespół ruszył do zadań dziennych.

Czekały na nich takie zadania jak: SKWAREK, WIEŻA, GACIOK, GONDOLA. Ciekawe nazwy symulacji, z którymi Marcelina, Dominik i Piotr musieli się zmierzyć.

Pomimo faktu, że Nasz zespół nie zajął medalowego miejsca to i tak SERDECZNIE GRATULUJEMY Marcelinie, Dominikowi i Piotrowi, a także Pani mgr Adriennie Szczerbie za godne reprezentowanie Naszej Społeczności Akademickiej.

Klasyfikacja generalna XIII Mistrzostw Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym plasowała się następująco:

1. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  2. Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
  3. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Serdecznie gratulujemy!!!

Na koniec parę słów kierowanych do Naszego Zespołu, czyli do Marceliny Maciejewskiej, Dominika Drążkowskiego, Piotra Grednia, a także do Pani mgr Adrienny Szczerby:

Wasze zaangażowanie, profesjonalizm i wysoki poziom umiejętności zaprezentowane podczas mistrzostw znacząco przyczyniły się do sukcesu tej imprezy. Wasze uczestnictwo nie tylko wzbogaciło zawody, ale również przyczyniło się do podniesienia standardów edukacji i praktyki ratownictwa medycznego w Polsce. Wasza determinacja, współpraca i duch sportowej rywalizacji były inspiracją dla nas wszystkich.

W imieniu swoim oraz Władz Uczelni serdecznie gratuluję osiągniętych wyników i życzę dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Z wyrazami szacunku,

dr Przemysław Żuratyński