Katedra Ratownictwa Medycznego

katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Przyszli Ratownicy medyczni poznają pracę Policjantów

21 maja 2024 r. studenci III roku kierunku Ratownictwo medyczne gościli w Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy, gdzie mogli zapoznać się ze sprzętem, pojazdami, różnymi pionami Policji, technikami i technologiami wykorzystywanymi przez tę służbę.

Z inicjatywy Pani dr Ewy Zieliński (adiunkta z Katedry Medycyny Ratunkowej) oraz wsparciu Pana dr Przemysława Żuratyńskiego  (Kierownika Katedry  Medycyny Ratunkowej) studenci w ramach przedmiotu Medycyna katastrof mieli okazję poznać pracę funkcjonariuszy:

• Wydziału Ruchu Drogowego,
  • Wydziału Techniki Kryminalistycznej,
  • Wydziału Sztabu Policji,
  • Ogniwa Wodnego,
  • Wydziału Kryminalnego i Referatu Wywiadowczego.

Całość została zakończona pokazami psów policyjnych przeszkolonych do różnych celów.

Podczas wizyty studenci mieli okazję zapoznania się z funkcjonowaniem policji. Studenci poznali strukturę organizacyjną komendy, role poszczególnych jednostek oraz zasady funkcjonowania policji miejskiej. Zaprezentowano sprzęt i wyposażenie wykorzystywane w codziennej pracy, w tym środki przymusu bezpośredniego, radiowozy, oraz specjalistyczne narzędzia używane w działaniach ratunkowych i interwencyjnych. Omówiono zasady i procedury współpracy między policją a ratownikami medycznymi podczas różnych incydentów, takich jak wypadki drogowe, interwencje w przypadkach przemocy czy akcje ratunkowe.

Dla studentów była to ciekawa lekcja, gdyż  policjanci opowiadali o zabezpieczeniach jakie musieli pełnić w pełnych, ciężkich strojach, niekiedy przez 12h. Wizyta była cenną lekcją praktyczną, pozwalającą studentom lepiej zrozumieć wyzwania i wymagania pracy w służbach ratunkowych oraz znaczenie współpracy i koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych.

Spotkanie zakończyło się sesją pytań i odpowiedzi, gdzie studenci mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami i zadać pytania dotyczące specyfiki pracy w obu służbach. Studenci mogli także poznać inne ścieżki zawodowe, gdyż jak wiadomo ratownik medyczny w Policji jest bardzo potrzebny.

Ratownicy medyczni w Policji stanowią nieodzowny element struktury służb ratunkowych, zapewniając szybkie i skuteczne wsparcie medyczne oraz współpracując z innymi służbami w celu zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia publicznego. W strukturach Policji odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wsparcia medycznego w sytuacjach kryzysowych. Oto główne aspekty dotyczące roli ratownika medycznego w Policji:

• Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków, przestępstw oraz innym poszkodowanym w sytuacjach kryzysowych.
    Wspieranie działań operacyjnych policji poprzez zapewnienie opieki medycznej podczas akcji, zatrzymań oraz interwencji.
    Przeprowadzanie oceny stanu zdrowia osób zatrzymanych oraz podejrzanych, a także monitorowanie ich stanu zdrowia w trakcie postępowania.
  • Ratownicy medyczni współpracują ściśle z innymi służbami ratunkowymi, takimi jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe oraz inne jednostki służb porządkowych. Uczestniczenie w wspólnych ćwiczeniach i szkoleniach mających na celu doskonalenie współpracy i koordynacji działań w sytuacjach kryzysowych.
  • Ratownicy medyczni w policji muszą przejść specjalistyczne szkolenia z zakresu ratownictwa medycznego, pierwszej pomocy oraz technik interwencyjnych. Często posiadają także dodatkowe kwalifikacje związane z pracą w stresujących i niebezpiecznych warunkach, takie jak szkolenia z zakresu taktyki medycznej.
  • Ratownicy medyczni dysponują specjalistycznym sprzętem medycznym, takim jak defibrylatory, zestawy pierwszej pomocy, tlen oraz inne niezbędne narzędzia do udzielania pomocy medycznej w terenie. Mają dostęp do środków łączności, umożliwiających szybki kontakt z innymi służbami ratunkowymi oraz koordynację działań na miejscu zdarzenia.
  • Ratownicy medyczni w policji biorą udział w akcjach ratunkowych, takich jak wypadki drogowe, interwencje w sytuacjach przemocy domowej, akcje antyterrorystyczne oraz inne działania operacyjne wymagające obecności medycznej. Udzielają wsparcia medycznego podczas imprez masowych, manifestacji oraz innych wydarzeń, gdzie istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia sytuacji kryzysowych.