Katedra Ratownictwa Medycznego

katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Studenci Ratownictwa Medycznego GUMed z wizytą w Katedrze Medycyny Ratunkowej

16 maja 224 roku Katedrę Medycyny Ratunkowej oraz Centrum Symulacji Medycznej odwiedzili studenci kierunku Ratownictwo medyczne z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z inicjatywy Pana dr Przemysława Żuratyńskiego (p.o. Kierownika Katedry Medycyny Ratunkowej) oraz Pani mgr Zofii Tekień-Jankowskiej (p.o. Dyrektora Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK) 10 studentów kierunku Ratownictwo medyczne GUMed miało okazję zwiedzić m.in. Centrum Symulacji Medycznej w Bydgoszczy i ćwiczyć na trenażerach laparoskopowych oraz odbyć symulacje medyczne w karetce.

Nie można zapomnieć, że całe przedsięwzięcie odbyło się za aprobatą i ogromnym wsparciem:

• Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy – prof. dr hab. Aliny Borkowskiej,
  • Pana Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. dr hab. Przemysława Rutkowskiego
  • Pani Dziekan ds. Studenckich Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum w Bydgoszczy – dr hab. Marty Podhoreckiej, prof. UMK.

Atrakcyjne zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez
Panią lic. Karolinę Pakułę (instruktora CSM).

W zajęciach uczestniczył również Pan dr Daniel Ślęzak (p.o. kierownika Zakładu Ratownictwa Medycznego GUMed).

Katedrę Medycyny Ratunkowej reprezentowała Pani dr Aleksandra Jaworska-Czerwińska oraz Pani mgr Kamilla Trojan.

Studenci wzięli również udział w wykładzie na temat medycznych czynności ratunkowych z wykorzystaniem śmigłowca. Pan mgr Piotr Tuchowski w ramach tematu „Medyczne czynności ratunkowe w środowisku lotniczym”, omówił system ASAR, pokazując zarówno wyposażenie śmigłowca, jak i samą pracę ratownika medycznego.

Zajęcia te były doskonałą okazją do rozwinięcia umiejętności praktycznych w warunkach symulowanych, które wiernie odzwierciedlają rzeczywiste sytuacje ratunkowe. Były nie tylko cenną okazją do nauki, ale również do integracji i wymiany doświadczeń między studentami różnych roczników i różnych Uczelni.

W opinii studentów z GUMed “Centrum Symulacji Medycznej w Bydgoszczy to nowoczesna placówka dydaktyczna, oferująca studentom możliwość nauki w realistycznych warunkach. Wyposażone jest w zaawansowane symulatory pacjentów, które umożliwiają odtwarzanie różnorodnych scenariuszy medycznych. Bardzo miło spędziliśmy czas. Mamy nadzieję, że jeszcze będziemy mieli okazję odwiedzić Collegium Medicum w Bydgoszczy.”