Katedra Ratownictwa Medycznego

ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Budynek Audytoryjny

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Ratownictwo Medyczne w Praktyce 2024

W dniach 30 listopada – 1 grudnia 2024 roku odbyła się konferencja “Ratownictwo Medyczne w Praktyce”. Do Brzozy koło Bydgoszczy zjechało wielu specjalistów z dziedziny ratownictwa medycznego, oferując uczestnikom bogaty program merytoryczny. Drugiego dnia konferencji, po oficjalnym otwarciu, poruszono tematy takie jak leczenie przeciwbólowe oraz transport pacjentów z zastosowaniem ECMO, bazując na doświadczeniach poznańskich zespołów ratowniczych.

Katedra Ratownictwa Medycznego miała swoich reprezentantów, którzy wygłosili praktyczne tematy dotyczące codzienności funkcjonowania PRM.

Pani mgr Magdalena Michułka-Kuraś (asystent Katedry) wygłosiła wykład pt.: TOP SOR – wyzwania organizacyjne a praktyka w ujęciu studium doświadczeń własnych. Opowiedziała o systemie TOPSOR (Tryb Obsługi Pacjentów w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym), który został wprowadzony w celu usprawnienia procesu segregacji medycznej w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Jego głównym zadaniem jest kategoryzacja pacjentów według stopnia pilności potrzeb medycznych, co ma na celu optymalizację kolejności udzielania świadczeń zdrowotnych. Wnioski z dotychczasowych doświadczeń wskazują na potrzebę ciągłego monitorowania i doskonalenia systemu TOPSOR, uwzględniając specyfikę poszczególnych placówek oraz dynamicznie zmieniające się warunki w opiece zdrowotnej.

Pan mgr Michał Borowczyk (asystent Katedry) opowiedział jak wygląda Komunikacja między dyspozytorem medycznym, a zespołem ratownictwa medycznego w sytuacji ograniczonego dostępu do łączności. Wskazał, że w sytuacji ograniczonego dostępu do łączności komunikacja między dyspozytorem medycznym a zespołem ratownictwa medycznego staje się dużym wyzwaniem. W warunkach ograniczonej łączności kluczowe jest zastosowanie alternatywnych metod komunikacji oraz opracowanie procedur awaryjnych. Sprawna wymiana informacji między dyspozytorem a zespołem ratowniczym ma bezpośredni wpływ na skuteczność działań medycznych i bezpieczeństwo pacjentów.