Katedra Ratownictwa Medycznego

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Studenci na III Otwartych Mistrzostwach Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

W dniach 10-12.05.2024 roku studenci kierunku Ratownictwo medyczne “walczyli o puchar” w Skępe na

III Otwartych Mistrzostwach Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Organizatorem było Lipnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Lipnie wraz z WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W mistrzostwa zmagało się 15 drużyn z całej Polski podczas realistycznych scen ratowania ludzkiego życia.

W reprezentacji Bydgoszczy udział brało czterech ratowników:

• Dominik Drążkowski – student III roku RM, członek Rejonowego WOPR w Bydgoszczy,
  • Wiktor Hara – student III roku RM, członek Rejonowego WOPR w Bydgoszczy,
  • Jakub Masiakowski – student III roku RM, członek Rejonowego WOPR w Bydgoszczy,
  • Jan Chojecki – członek Rejonowego WOPR w Bydgoszczy.

III Otwarte Mistrzostwa Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy składały się z dwóch nocnych (piątek od godziny 22:00 do 2:00) i dziesięciu dziennych (sobota od godziny 8:00 do 18:00) symulacji zlokalizowanych w różnych miejscach m.in. w Lipnie i nad jeziorem Wielkim – Skępskim w Skępem.

Zawodnicy mieli podane współrzędne geograficzne poszczególnych zadań, a ich nazwy nie były oczywiste.

KONKURENCJE NOCNE

• 1. Fikołek📍 52°51’34.7″N 19°20’22.0″E – ul. Dworska Góra (droga dojazdowa do ośrodka wypoczynkowego ,,Jawor”), 87-630 Skępe
  • 2. Tytanik📍 52°51’34.7″N 19°20’22.0″E – Przedstart, ul. Dworska Góra (droga dojazdowa do ośrodka wypoczynkowego ,,Jawor”), tzw. “dzikie plaże”, 87-630 Skępe

KONKURENCJE DZIENNE

• 1. Mechanik
  • 2. Burza
  • 3. Wyścigi Roto Tech
  • 4. Wściekłe szczęki III
  • 5. Saper
  • 6. Koło fortuny
  • 7. Tachograf
  • 8. AED MAX
  • 9. Wędzarnia
  • 10. Zakupy

Zadania były bardzo realistyczne. Przeprowadzenie ich w ekstremalnych warunkach podnosiło walory zawodów.

Nie zapomniano o wymiarze naukowym. III Otwarte Mistrzostwa Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy odbyły się pod patronatem merytorycznym dra n. med. Przemysława Paciorka – konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej. Poprzedzone były serią wykładów, prowadzonych przez prelegentów, będących wprowadzeniem do części praktycznej mistrzostw.

Cała drużyna wykazała szerokim zakresem technik, wiedzy i umiejętności potrzebnych do skutecznego działania w sytuacjach zagrożenia. Dodatkowo mogli sprawdzić się w zakresie pływania, kwalifikowanej pierwszej pomocy, obsługi sprzętu ratowniczego, komunikacji, umiejętności oceny sytuacji i podejmowania szybkich decyzji oraz etyki i zachowania spokoju.

Chociaż nie zajęli medalowego miejsca to i tak SERDECZNIE IM GRATULUJEMY 🙂

Zwycięzcami tegorocznych III Otwartych Mistrzostw Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zostało:
🏆 Lipnowskie WOPR
🥈 Legionowskie WOPR
🥉 Grupa Prewencyjna WOPR Woj Kuj.-Pom. Bory Tucholskie
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim drużynom.

Autor zdjęć: D.Drążkowski

———————————————

Szanowni Uczestnicy III Otwartych Mistrzostw Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy,
Drodzy studenci,

chciałbym złożyć serdeczne podziękowania za Wasz udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Wasze zaangażowanie, determinacja i umiejętności, które wykazaliście podczas mistrzostw, są prawdziwym dowodem Waszego oddania dla ratowania życia i dbania o bezpieczeństwo na wodach.

Wasza obecność sprawiła, że III Otwarte Mistrzostwa Polski Ratowników Wodnych w Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy były niezapomnianym wydarzeniem, promującym nie tylko umiejętności ratownicze, ale również wzmacniającym wspólnotę ratowników wodnych w naszym kraju.

Dziękuję jeszcze raz i gratuluję wszystkim uczestnikom za ich wysiłek i osiągnięcia.

Łącząc z wyrazami szacunku,

dr Przemysław Żuratyński