Katedra Ratownictwa Medycznego

katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Studenci RM odwiedzili BAZĘ HEMS BYDGOSZCZ

24 maja 2024 roku studenci II  roku kierunku Ratownictwo medyczne odwiedzili Bydgoską Bazę HEMS.

Zajęcia dla studentów w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (LPR) przygotował Pan lek. Maciej Chudaś (asystent w Katedrze Medycyny Ratunkowej) i obejmowały różnorodne aspekty związane z ratownictwem medycznym i operacjami lotniczymi.

Bydgoska Baza HEMS (od angielskiej nazwy Helicopter Emergency Medical Service, po polsku Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego) mieści się w Żołędowie przy ulicy Szosa Gdańska 31 – kilkanaście kilometrów na północny-wschód od Bydgoszczy

Ratownik 2 – (EC 135) – baza pełni dyżury od godz. 7:00 do godziny 20:00.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) pełni szereg istotnych zadań związanych z ratownictwem medycznym i transportem medycznym, zapewniając szybką i skuteczną pomoc medyczną w sytuacjach, gdzie każda minuta może decydować o życiu pacjenta.

Studenci w czasie zajęć mogli zdobyć wiedzę na temat specyfiki pracy na pokładzie śmigłowca ratunkowego, w tym procedur bezpieczeństwa, komunikacji z załogą oraz specyfiki transportu pacjentów drogą lotniczą.

Zajęcia miały na celu przygotowanie studentów do skutecznej pracy w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, zapewniając im wiedzę i umiejętności niezbędne do ratowania życia w trudnych i wymagających warunkach.

Autor zdjęć: M. Chudaś