Katedra Ratownictwa Medycznego

ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Budynek Audytoryjny

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Tlenoterapia hiperbaryczna w pigułce – mgr Aneta Miszewska (Zakład Ratownictwa Medycznego GUMed)

W ramach współpracy Katedry Ratownictwa Medycznego CM UMK
i Zakładu Ratownictwa Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
14 stycznia 2025 roku studenci III roku kierunku Ratownictwo medyczne
uczestniczyli w seminarium pt. Tlenoterapia hiperbaryczna w pigułce.

 

Na zaproszenie dra Przemysława Żuratyńskiego Katedrę Ratownictwa Medycznego odwiedziła Pani mgr Aneta Miszewska z Zakładu Ratownictwa Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.     

W ramach seminarium, studenci mogli zweryfikować swoją wiedzę z zakresu medycyny hiperbarycznej. Prelegentka wykazała się ogromną wiedzą, która wynika z jej doświadczenia zawodowego (pielęgniarka Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego – Krajowy Ośrodek Medycyny Hiperbarycznej) oraz zainteresowania tematem z uwagi na m.in. aktywne członkostwo w European Baromedical Association for nurses, operators and technicians.

Jak działa tlenoterapia hiperbaryczna? W warunkach zwiększonego ciśnienia więcej tlenu rozpuszcza się w osoczu krwi, co pozwala na efektywniejsze dostarczanie tlenu do tkanek, w tym obszarów o ograniczonym ukrwieniu. Terapia ta wspiera regenerację komórek, działa przeciwzapalnie i może przyspieszać gojenie się ran.

Dla studentów było to inspirujące i merytoryczne spotkanie z praktykiem, w ramach którego mieli okazję zgłębić tajniki tej metody leczenia, jej zastosowań oraz korzyści, jakie niesie dla zdrowia i życia pacjentów. Doświadczenie i pasja w przekazywaniu wiedzy były nieocenione i pozostawiły trwałe wrażenie na wszystkich uczestnikach. Spotkanie nie tylko wzbogaciło wiedzę, ale także zainspirowało do dalszego zgłębiania tematu i praktycznego zastosowania omawianych zagadnień.

Dodatkowo, Pani mgr Aneta Miszewska miała okazję zwiedzić Centrum Medycyny Symulacji Medycznej Collegium Medicum w Bydgoszczy. Rolę “mentorki z zakresu symulacji w naukach medycznych” pełniła Pani mgr Zofia Tekień – Jankowska, p.o. Dyrektora Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK. Wraz ze swoim Zespołem Instruktorów i Techników zaprezentowała możliwości nowoczesnej dydaktyki na Naszej Uczelni.

W szczegółowe tajniki symulacji w ratownictwie medycznym wprowadził Pan mgr Michał Borowczyk (asystent Katedry Ratownictwa Medycznego), który realizował temat dotyczący odbarczenia odmy oraz uzyskania dostępu doszpikowego w ramach zespołu ratownictwa medycznego.

 

Opracowanie i fotografie: P.Żuratyński