Studenci Ratownictwo medyczne Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w murach CM UMK
15 stycznia 2025 roku Katedrę Ratownictwa Medycznego odwiedzili
studenci III roku kierunku Ratownictwo medyczne
Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na zaproszenie dra Przemysława Żuratyńskiego, a także przy wsparciu Władz Dziekańskich Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK, studenci z GUMed zrealizowali bardzo ambitny plan, który zakładał:
- spotkanie się z Panem mgr Michałem Borowczykiem (asystentem Katedry Ratownictwa Medycznego) i dyskutowanie o dysponowaniu zespołów ratownictwa medycznego, a także o Krajowej Izbie Ratowników Medycznych. Dzięki wiedzy i doświadczeniu prelegenta studenci mieli możliwość lepszego zrozumienia złożoności procesów decyzyjnych w ratownictwie medycznym, a także wyzwań, z jakimi spotykają się ratownicy w codziennej pracy. Omówienie roli Krajowej Izby Ratowników Medycznych było niezwykle cenne i pozwoliło dostrzec, jak istotne są działania na rzecz rozwoju zawodu ratownika medycznego oraz podnoszenia standardów opieki;
- spotkanie z Panem lek. Maciejem Chudasiem (asystentem Katedry Ratownictwa Medycznego), który pełnił rolę gospodarza Kliniki Medycyny Ratunkowej SU nr 1 i umożliwił zobaczenie “ścieżki” pacjenta w ramach udzielania pomocy w SOR. Jedynym z punktów był także wjazd na lądowisko helikoptera LPR. To doświadczenie pozwoliło nie tylko lepiej zrozumieć specyfikę pracy zespołów medycznych w warunkach intensywnego działania, ale również docenić znaczenie każdego etapu procesu ratunkowego w zapewnianiu najwyższej jakości opieki nad pacjentem;
- spotkanie z mentorką z zakresu symulacji w naukach medycznych, Panią mgr Zofią Tekień – Jankowską (p.o. Dyrektora Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK), która wraz ze swoim Zespołem Instruktorów i Techników zaprezentowała możliwości nowoczesnej dydaktyki na Naszej Uczelni. Prezentacja innowacyjnych narzędzi dydaktycznych oraz praktyczne omówienie symulacji medycznych nie tylko wzbogaciły wiedzę, ale również pokazały, jak kluczowe znaczenie mają takie metody w kształceniu przyszłych specjalistów. Możliwość współpracy z tak zaangażowanym zespołem jest dla Naszej Uczelni ogromnym wyróżnieniem;
- spotkanie z Panią mgr Martą Janowską-Zientarą, która teoretycznie i praktycznie przybliżyła zagadnienie porodu w zespole ratownictwa medycznego. Jej doświadczenie, profesjonalizm oraz umiejętność przekazywania wiedzy w przystępny i inspirujący sposób były nieocenione. Dzięki warsztatom studenci mieli okazję nie tylko poszerzyć naszą wiedzę, ale także doskonalić umiejętności, które mogą okazać się kluczowe w sytuacjach ratowniczych;
- możliwość przetestowania swoich możliwości w jednej z symulowanych sytuacji, które mogą zdarzyć się w ramach zespołu ratownictwa medycznego (Pan mgr Michał Borowczyk) lub szpitalnego oddziału ratunkowego (dr Przemysław Żuratyński). Dzięki profesjonalizmowi oraz zaangażowaniu w przygotowanie realistycznych scenariuszy, studenci mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę i umiejętności z rzeczywistymi wyzwaniami, które czekają ich w przyszłej pracy zawodowej. Symulacje były doskonałą okazją do nauki, rozwoju umiejętności pracy w zespole oraz podejmowania szybkich i skutecznych decyzji w warunkach stresowych.
Spotkanie nie mogłoby się odbyć bez trwającej współpracy międzyuczelnianej, w ramach której studenci kierunku Ratownictwo medyczne CM UMK uczestniczą także w wyjazdach do Gdańska.
Studentów cechowało zaangażowanie, profesjonalizm i aktywny udział. Ich determinacja, otwartość na naukę i chęć doskonalenia umiejętności medycznych były dla kadry dydaktycznej niezwykle budująca. Jak kilkukrotnie powiedziano: “Sale fantomowe, pracownie umiejętności klinicznych, a w szczególności Centrum Symulacji Medycznych to miejsca, gdzie teoria spotyka się z praktyką”.
Taka inicjatywa nie odbyłaby się bez zaangażowania pracowników Katedry Ratownictwa Medycznego:
- Pana dra Przemysława Żuratyńskiego,
- Pani mgr Marty Janowskiej-Zientary,
- Pani mgr Kamilli Trojan,
- Pana lek. Macieja Chudasia,
- Pana mgr Michała Borowczyka,
pracowników Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK pod przywództwem Pani mgr Zofii Tekień – Jankowskiej oraz pracowników Zakładu Ratownictwa Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego:
- Pana dra Daniela Ślęzaka,
- Pani mgr Anety Miszewskiej,
- Pani dr Pauliny Bucy,
- Pana dra Kamila Krzyżanowskiego.
Wartością dodaną była możliwość prowadzenia dyskusji akademickiej (oraz tej kuluarowej) na temat symulacji w ratownictwie medycznym jako zaawansowanej metody szkoleniowej, która pozwala na realistyczne i bezpieczne doskonalenie umiejętności w zakresie opieki medycznej w sytuacjach nagłych. Konsensus płynący z dyskusji potwierdził, że symulacja w ratownictwie medycznym jest nieocenionym narzędziem w edukacji i doskonaleniu umiejętności. Dzięki niej możliwe jest podnoszenie jakości opieki, zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz poprawa efektywności działań ratowniczych. Jest to kluczowy element współczesnego szkolenia medycznego, który wspiera rozwój kompetencji zarówno technicznych, jak i interpersonalnych.