Katedra Ratownictwa Medycznego

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

Studenci ratownictwa medycznego w wodzie

foto. E. Zieliński

Studenci II roku kierunku Ratownictwo Medyczne mają obowiązek odbyć zajęcia sprawnościowe z elementami ratownictwa specjalistycznego.

Pod czujnym okiem nauczycieli akademickich – dr Ewy Zieliński oraz mgr Jakuba Dreliszaka – oraz instruktora WOPR o/ Skierniewice mgr Bernarda Motylewskiego zdobywają cenną wiedzę oraz kształcą swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego.

foto. E. Zieliński

Zajęcia przygotowują ich do udzielania pomocy w sytuacjach związanych z utonięciami, wypadkami na wodzie i innymi sytuacjami ratunkowymi, które mogą wystąpić w środowisku wodnym. Dodatkowo doskonalą m.in. techniki pływania, nurkowania, obsługi sprzętu ratowniczego, a także zasad koordynacji działań w zespole ratowniczym.

To ważne szkolenie pozwala na skuteczne działanie w różnorodnych sytuacjach związanych z wodą, od prostych wypadków basenowych po bardziej skomplikowane interwencje w obszarach naturalnych, takich jak rzeki, jeziora czy morza. Wiedza i umiejętności ratownicze wodne są istotnym elementem pełnienia funkcji ratownika medycznego, zwłaszcza gdy zajmuje się on obszarem, gdzie woda jest obecna i może stanowić potencjalne ryzyko dla życia ludzkiego.

foto. E. Zieliński

Holowanie w wodzie to umiejętność, która jest ważna w ratownictwie wodnym, zwłaszcza gdy ratownicy medyczni muszą przemieszczać poszkodowanych z obszarów wodnych do bezpiecznego miejsca.

W każdym przypadku ważne jest, aby ratownicy byli przeszkoleni w odpowiednich technikach holowania w wodzie, a także mieli świadomość zagrożeń i ryzyka związanego z danym środowiskiem wodnym. Warto również uwzględniać stan poszkodowanego, jego możliwości fizyczne oraz ewentualne obrażenia podczas podejścia do holowania.