Katedra Ratownictwa Medycznego

tel.  52 585-36-62
katedra.emerg@cm.umk.pl

zdjęcie nagłówkowe

“Techniki poszukiwań osób zaginionych” w toku studiów kierunku Ratownictwo Medyczne

foto. A. Szczerba

Ratownicy medyczni, zwłaszcza ci specjalizujący się w poszukiwaniach osób zaginionych, powinni być przeszkoleni w różnych technikach poszukiwań. Poszukiwania osób zaginionych to zadanie, które może obejmować różne środowiska, od miejskich obszarów zabudowanych po tereny leśne czy górskie. W poszukiwaniach osób zaginionych ważne jest nawiązywanie współpracy z lokalnymi społecznościami. Mieszkańcy często posiadają istotne informacje na temat terenu, który może pomóc w skierowaniu poszukiwań. Współpraca z zespołami ratowniczymi oraz służbami odpowiedzialnymi za poszukiwania jest kluczowa dla skutecznego działania w tego typu sytuacjach.

Dlatego studenci kierunku Ratownictwo medyczne uczą się tych technik i umiejętności w ramach przedmiotu “Techniki poszukiwań osób zaginionych”.

Zajęcia prowadzone przez mgr Adriannę Szczerbę oraz mgr Patryka Zająca opierają się na zdobyciu umiejętności i wykorzystania technik, które ratownicy medyczni mogą stosować w poszukiwaniach osób zaginionych:

foto. A. Szczerba
  • Rozpoznanie terenu: Znajomość topografii i charakterystyki terenu, w którym prowadzone są poszukiwania, jest kluczowa. Ratownicy medyczni muszą być w stanie efektywnie poruszać się w różnych warunkach środowiskowych.
  • Użycie psów tropiących: Psy szkolone do tropienia śladów mogą być niezwykle skutecznym narzędziem w poszukiwaniach osób zaginionych. Mogą pomóc w zlokalizowaniu śladów zapachowych.
  • Użycie dronów: Drony mogą dostarczyć lotniczą perspektywę, pomagając w zidentyfikowaniu obszarów, które są trudno dostępne z poziomu ziemi. Mogą być wyposażone w kamery termowizyjne lub kamery z wysokim zoomem.
  • Analiza danych i technologia GPS: Ratownicy medyczni mogą korzystać z zaawansowanych technologii, takich jak systemy GPS, aby monitorować swoje położenie i analizować dane dotyczące obszaru poszukiwań.

Foto. A. Szczerba

W ramach zajęć wykorzystywana była również symulacja VR. Studenci II roku kierunku Ratownictwo Medyczne mogli poznać zasady zachowania w przypadku pożaru. Nauczyć się jak bezpiecznie ewakuować się z wysokiego budynku, sprawdzić czy mają lęk wysokości oraz jak współpracować z jednostkami PSP.

W doniesieniach naukowych bardzo często poruszana jest tematyka Symulacji wirtualnej rzeczywistości (VR). Odgrywa ona coraz większą rolę w szkoleniach w dziedzinie ratownictwa medycznego. Symulacje VR oferują realistyczne scenariusze, pozwalają na praktykę umiejętności w kontrolowanym środowisku, a także umożliwiają ocenę reakcji i podejmowanie decyzji w sytuacjach awaryjnych. Korzystanie z VR w ratownictwie medycznym przynosi wiele korzyści, takich jak zwiększenie zaangażowania uczestników, bezpieczne i kontrolowane środowisko szkoleniowe oraz możliwość wielokrotnego powtarzania ćwiczeń dla doskonalenia umiejętności.