W ramach porozumienia Bydgoskiej Izby Lekarskiej z Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu, wczoraj w siedzibie BIL, odbyły się wyjątkowe warsztaty „Interdyscyplinarnie o niepełnosprawności. Terapeuta zajęciowy - partner w procesie zdrowienia”.
”Pragniemy dzisiaj wszyscy spojrzeć na otaczający nas świat oczami osoby z niepełnosprawnością, lepiej zrozumieć problemy z jakimi się codziennie boryka, a także wspólnie zastanowić się jak możemy jeszcze bardziej kompleksowo prowadzić jej proces terapeutyczny” - otworzyła wydarzenie Prezes ORL BIL Aleksandra Śremska
Prorektor Collegium Medicum prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska podkreśliła rolę terapeuty zajęciowego w interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym. Zaznaczyła również, że jest to zawód medyczny, który ma swoje umocowanie w systemie ochrony zdrowia.
Wśród prelegentów, którzy wygłosili inspirujące wykłady znaleźli się:
- lek. Oleg Nowak - Pełnomocnik Naczelnej Rady Lekarskiej ds. lekarzy z niepełnosprawnościami;
- Natalia Jagielska - studentka kierunku terapia zajęciowa CM UMK;
- dr n.med. i n. o zdr. Daniel Rogowicz - specjalista kardiologii, Skarbnik ORL BIL;
- prof. dr hab. Alina Borkowska - Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK;
- dr szt. muz. Michalina Radzińska - Wydział Nauk o Zdrowiu CM UMK, adiunkt w Katedrze Geriatrii.
Część szkoleniową zakończył panel dyskusyjny, który zaowocował wieloma cennymi refleksjami. Zarysowano obszary wymagające podejmowania bardziej zintensyfikowanych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, jak i w rozwoju terapii zajęciowej.
W części warsztatowej zajęcia studentów terapii zajęciowej z Chórem „Medici Cantares” poprowadziła muzykoterapeutka, mgr sztuki Magdalena Szulczewska.
W imieniu Wydziału Nauk o Zdrowiu składamy serdeczne podziękowania Bydgoskiej Izbie Lekarskiej za organizacje tak wyjątkowego spotkania.
Zdjęcia – Bydgoska Izba Lekarska