Katedra Prawa i Polityki Zdrowotnej

ul. Świętojańska 20, 85-077 Bydgoszcz

tel. 52 585-54-33
zpprmed@cm.umk.pl

budynek dydaktyczny Collegium Medicum UMK budynek dydaktyczny Collegium Medicum UMK

Wydarzenia

Z inicjatywy Katedry Prawa i Polityki Zdrowotnej w dniach 8-11 kwietnia 2025r. na Wydziale Nauk o Zdrowiu odbyło się wydarzenie „Czysty Flow – życie bez nałogów”. W tej akcji profilaktyki uzależnień uczestniczyło kilkuset uczniów szkół ponadpodstawowych z regionu.

Wydarzenie podjęło problematykę uzależnień od substancji szkodliwych i uzależnień niesubstancjalnych, koncentrując się na ukazaniu zdrowotnych i społecznych konsekwencji uzależnień oraz wskazując na metody ich zapobiegania. Zrealizowane zostało w formie wielu wykładów, zajęć interaktywnych oraz warsztatów.

Podczas Inauguracji wydarzenia uczniowie wysłuchali ciekawych wykładów oraz uczestniczyli w pokazie zespołu ratownictwa medycznego obrazującym niebezpieczeństwa sytuacji wynikające ze spożycia szkodliwych dla organizmu substancji. Kolejne dni akcji obfitowały w liczne warsztaty, m.in.:

  • zajęcia poświęcone szkodliwości e-papierosów i zagrożeń wapowania – w prosektorium uczniowie zobaczyli zmiany patologiczne wywołane nałogiem palenia papierosów,
  • warsztaty profilaktyczne prowadzone przez Bydgoski Ośrodek Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”,
  • policyjne spojrzenie na zagrożenie, czyli warsztat prowadzony przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy,
  • warsztat o presji społecznej, mediach i samoakceptacji, a także o tym, czy potrafimy czuć się dobrze we własnej skórze, czyli odpowiedź na pytanie „Make-up – pasja czy presja?”,
  • warsztat profilaktyki uzależnień w bydgoskiej „Aptece pod Łabędziem”,
  • wizyta w Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum wraz z instruktażem postępowania w stanach nagłych,
  • warsztaty edukacyjne zwiększające świadomość na temat negatywnych skutków nadmiernego spożycia cukru oraz wyjaśniające mechanizmy uzależnienia od cukru.

 

Wydarzenie wzbudziło ogromne zainteresowanie odbiorców – dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów szkół, jak również lokalnych mediów.